header-logo
Learn how to use Wix to build your site and business.
Design and manage your site using intuitive Wix features.
Manage subscriptions, plans and invoices.
Run your business and connect with members.
Learn to purchase, connect or transfer a domain to your site.
Get tools to grow your business and web presence.
Boost your visibility with SEO and marketing tools.
Get advanced features to help you work more efficiently.
Find solutions, learn about known issues or contact us.
placeholder-preview-image
Improve your skills with our courses and tutorials.
Get tips for web design, marketing and more.
Learn to increase organic site traffic from search engines.
Build a custom site using our full-stack platform.
Get matched with a specialist to help you reach your goals.
placeholder-preview-image

Wix Stores: Displaying the Product Price per Unit

2 min
Display a price breakdown to make it easy for customers to compare prices. 
Tip:
Displaying a price per unit is required in some regions, such as Germany.
Screenshot of a product in a Wix store that has a price per unit display
To set up the price per unit display as in the image above, you need to select your type of unit (in this example, it's ounces), then enter the total weight of the product (it's a 5-ounce jar). Finally, you need to enter the unit you are using for your calculations (i.e. 1 ounce is the base unit in this example). 
Screenshot of part of the product creation page showing the price per unit setup
After entering these parameters, the price per ounce (for example) is calculated automatically and appears on your live site under the product price. 
After setup:
The price per unit calculation updates automatically whenever you:
  • Change the product price
  • Add a sale price
  • Add product variants with higher or lower prices

To add a price per unit display:

  1. Go to Products in your site's dashboard.
  2. Create a new physical product or edit an existing one.
  3. In the Pricing section, enable the Show price per unit toggle. 
  4. Under Total product quantity in units, select the relevant type of unit (e.g. ounces) from the drop-down.
    Tip: You can switch between metric and imperial units in your regional settings.
  5. Under Total product quantity in units, enter the total product quantity in units (e.g. if you are selling a 5-ounce jar, enter "5"). 
  6. Enter the unit you want to measure by (e.g. enter 1 ounce to display a price per ounce).
  7. Click Save.
Screenshot of a product in a Wix store that has a price per unit display
Screenshot of part of the product creation page showing the price per unit setup